•  flag English
  •  flag български
  •  flag Türkçe
  • USD
  • EUR
  • VND
  • Тракийското светилище край село Татул

    • 18
    • Mar 28, 2025

    България е страната, която е малка като една човешка длан, но криеща толкова красота и блага. Тук са Рила, Родопите, Пирин, морето и историята, която ни кара се гордеем с това, че сме българи. Но днес ще се потопим в една друга история, тази която разгадава мистерията на древния живот по нашите земи. Потегляме към село Татул и Тракийското светилище край Татул.

    Местоположение на тракийското светилище край Татул

    Тракийското светилище се намира в община Момчилград, на 15км от града и само на 200 метра от село Татул. Местността, в която се намира, е известна като Кара дере и Кая башъ. Това в превод означава Каменна глава.

    Как се стига до тракийското светилище край Татул

    За да стигнете до тракийското светилище край Татул, трябва да поемете по посока град Първомай, а оттам следвате пътя за Кърджали. Когато подминете град Кърджали, продължавате по двулентовия път към град  Момчилград, селата Равен и Чобанка и след 15 км ще видите табела за село Татул. Там е и скалното светилище.

    Пътят до Кърджали е доста натоварен, най-вече заради постоянното движение към границата ни на тежкотоварни автомобили. Затова бъдете внимателни и карайте със съобразена скорост.

    Достъп до тракийското светилище край Татул

    Ако искате да посетите скалното светилище край село Татул, имайте предвид, че то не е със свободен достъп. За повече информация, можете да се обадите на туристическия информационен център Хасково, който ще даде пълна информация, при неясноти.

    Работно време

    • от април до октомври работи от 8 до 21 часа
    • от ноември до март от 8 до 17 часа
    • Входни такси

    Входните такси са следните:

    • 3 лв за възрастен
    • 1 лв за ученик

    Беседа за светилището се заявява на място и е на цена 10 лв. Тя е на български език. 

    Към 2024 година е възможно да има повишение на цените за вход. Най-точна информация ще получите, ако се обадите на посочените телефони на Туристически информационен център Хасково.

    Беседа за светилището

    Тракийското светилище край село Татул, редом с Перперикон, е един от най-запазените и мегалитни паметници на културата. То представлява скален масив, а върхът му е пресечна пирамида. Тракийското светилище всъщност е цял комплекс от два саркофага, четириъгълно легло за главния олтар и триметров кладенец.

    Каменно- медна епоха

    Тогава за първи път се говори за скалното светилище. През този период скалите не са били оформени и хората са поставяли даровете си директно върху камъните.

    Светилището започва да добива сегашния си вид. XIX-XI век пр. Хр са оформени пресечната пирамида, гробницата и улиците, по които се минава в комплекса, а също и нишите в скалите и множество олтари. През тази епоха погребенията са били под земята, в могили, но светилището е до слънцето, на висок връх. Именно затова се смята, че там е погребан важен човек, бог или полубог, какъвто е Орфей

    Какво представлява светилището

    В източната част на скалното светилище е издялано каменно стълбище. То води към коридор, който е затворен от каменни блокове. В миналото се смята, че по него минавали само жреците.

    Следва и второ стълбище. То отвежда до втория олтар, което е било централното място за жертвоприношения в чест на бога Слънце.
    Пред олтара е гробницата на Татул. Тя представлява пресечна пирамида, а на върха й има четириъгълен саркофаг, който гледа на изток.

    На южния край на върха на пирамидата е втория саркофаг. На запад е разположен главния олтар. Там се оставяли жертвените дарове, а в кладенецът в близост, били останките от жертвоприношенията.

    В периода III и I в.Пр.Хр. е направена е подпорната стена от суха зидария и така се затварят северната и западната страна. Това създава сигурност за комплекса, но и допълнителна подпорна стена.

    Храм - Мавзолей

    Храм-мавлозел е другата сграда, която е част от комплекса и можете при посещението си, можете да разгледате. В близост е до пирамидата и е построена от тракийски аристократи преди завземането на Тракия. Храмът е построен от каменни блокове.

    Входът е разположен от север и е тесен, както и коридорите, което показва, че вероятно е служело за място свещени обреди от някои жреци. Смята се, че именно в храмът-мавзолей е погребан висш тракийски жрец или цар. Днес могат да се видят останали някои от стените, които са високи по 6 метра. Те позволяват поне отчасти да се добие представа за размерите и историята да оживее.

    Трапезарията

    Трапезарията е другата несъмнено важна част от религиозния комплекс, в която се смята, че са се извършвали угощения. През III век настъпва тежък период. Тогава нахлуват  готите и  опожаряват комплекса. За съжаление точно тогава  много важни предмети са безвъзвратно загубени, а те биха дали отговори, неоткрити и до днес.

    След това Християнството променя тракийското светилище край Татул и то се превръща в светска сграда. През XII век тракийското светилище е изоставено, за да стане магнетичното, непознато съкровище в наши дни, което поставя въпроси и загадки за разгадаване пред археолозите.

    Днес магията я има, мистиката е останала, но руините не могат да покажат онзи блясък и величество

    Описание на маршрута

    За да може да се насладите на различно място и светилище, нужен ви е поне 1 час. Тъй като се намира на върха и е изградено от каменни блокове, препоръчваме да си обуете удобни туристически обувки. Така ще се минимизира риска от травми. Скалите са особено хлъзгави при лек дъжд.

    Маршрутът може леко да ви измори, но не и отегчи. Приятен е, а и винаги ,водени от крайната цел, минава неусетно. А Тракийското светилище и спомените, които ще оставят у нас, си заслужават.История за тракийското светилище край Татул - или защо си заслужава да го посетите

    За историята на това място има много различни хипотези и се носят легенди. Според някои преди 3500 години там е бил погребан тракийски цар и гробницата му станала място за поклонение на вярващите траки.

    Друга легенда го свързва с Орфей, магичния и мистичен музикант от Родопите. Според Еврипид, Орфей бил разкъсан от меандрите на Дионис и бил погребан от майка си точно на това място, а тя изрекла думите: “Ти, сине, няма да влезеш в черната земя, а ще бъдеш антроподемон и прорицател на Дионис и след смъртта си.”

    С времето мястото станало свещено за хората в региона, които почитали своя певец и прорицател Орфей.

    Rosalina William
    Rosalina William
    🖋️ Dedicated blog writer 📚 | Crafting engaging content through the art of words. 🌍 Passionate about exploring diverse topics and sharing insightful perspectives. 🚀 Turning ideas into captivating stories. ☕ Coffee addict and creativity enthusiast. 🎨 Let’s embark on a journey of discovery through the magic of writing!